Бізнес план по розведенню кроликів

Те, що кролики – це не тільки цінне хутро, а й декілька кілограмів легкозасвоюваного, а головне, добре купується м’яса, знають всі. Однак реалізувати розведення кроликів як бізнес вирішуються деякі, незважаючи на те, що збут м’яса кролика сьогодні стійкий і має досить великі обсяги.
Розведення кроликів

Саме по собі розведення кроликів не вимагає від власника бізнесу особливих зусиль, кролики невибагливі в їжі, не бояться морозів, відмінно розмножуються, що є однією з найголовніших умов отримання прибутку – чим більше кроликів на фермі, тим більше дохід.

Зрозуміло, всі нюанси питання як розводити кроликів повинен передбачати бізнес-план по розведенню кроликів, який допоможе пройти всі етапи організації бізнесу без помилок, властивих починаючим підприємцям, розвіяти всі сумніви щодо того, чи вигідно чи ні це заняття.

Розведення кроликів в домашніх умовах і промислове розведення кроликів як бізнес відрізняються тільки масштабами, технологія вирощування залишається незмінною, тому – хочете збільшити прибуток, просто збільшіть поголів’я звірів.

Бізнес по розведенню кроликів без сумніву більше підходить людям, які проживають у сільській місцевості, але і жителі великих міст теж не позбавлені можливості організувати бізнес на кроликах на дачних ділянках, або власних господарствах приватного сектора в міській межі.

Резюме

Опис даного проекту являє собою поетапний план створення фермерського господарства, спеціалізується на розведенні кроликів з терміном окупності в 1-2 роки.
Суть і цілі проекту:

Розведення кроликів в домашніх умовах вимагає організації спеціальної ферми (далі – Ферми) з послідовним розвитком господарства і переслідує собою 4 основні мети:

 1. Здійснення високоприбуткового сільськогосподарського бізнес-проекту.
 2. Отримання економічного прибутку.
 3. Створення додаткових робочих місць в окремому населеному пункті.
 4. Наповнення ринку м’яса в окремо взятому регіоні і задоволення споживчої потреби в дієтичному м’ясо кролика і цінне натуральному хутрі.

Форма ведення підприємницької діяльності: СФГ (селянсько-фермерське господарство)

Вид оподаткування: ЕСХН (Єдиний сільськогосподарський податок)

Тип фінансування проекту: власні кошти, або комерційний кредит в банку

Необхідні фінансові вкладення: 1 500 000 гривень

Очікуваний середньомісячний дохід: 140 000 гривень

Очікувана середньомісячна прибуток: 120 000 гривень

Термін окупності проекту: 2

Закладена в розрахунки процентна ставка: 18% річних

Сума доходу інвестора: 400 000 гривень

Повернення позикових коштів і виплати відсотків по інвестиціям почнеться з першого місяця реалізації проекту.

Умовний життєвий цикл проекту складе: 3 роки

Сумарна економічна ефективність проекту за час умовного життєвого циклу: 2 000 000 гривень

Поетапна реалізація

Початок здійснення бізнес-плану розпочнеться безпосередньо після його прийняття замовником, або після одержання кредитних коштів.

Завершення проекту – через 3 роки.

Етапи реалізації проекту і терміни їх реалізації представлені у таблиці №1.

Етапи проектуТерміни виконання
старт проекту1 місяця до 1 року по 12 місяць 3
отримання кредитувід 1 до 30 банківських робочих днів
реєстрація СФГдо 30 календарних днів
будівництво фермидо 1 місяця
закупівля та монтаж обладнаннядо 1 місяця
пошук співробітниківдо 1 місяця
навчання персоналудо 1 місяця
маркетингова кампанія365 днів
завершення проекту24-36 місяць

Загальний опис проекту

М’ясо кроликів активно використовується в харчуванні як здорових людей, так і в харчуванні людей, які страждають різними захворюваннями обміну речовин, харчової алергії та ін Смаковими якостями кроляче м’ясо успішно конкурує з яловичиною, свининою і курятиною – основними продуктами на м’ясному ринку Росії. Отже, споживачами даної продукції є практично всі категорії населення країни, а також:

 • М’ясопереробні заводи по виробництву консервів.
 • Підприємства громадського харчування (кафе, їдальні, ресторани, тощо).
 • Профілактичні та лікувальні медичні установи.

Крім цього Ферма буде постачальником натурального м’якого кролячого хутра на підприємства, що займаються пошиттям хутряних виробів та добрив для сільськогосподарських підприємств, що займаються вирощуванням плодово-овочевих культур.

В нашій країні розведення кроликів оцінюється як перспективний і прибутковий бізнес, і тому питання, чи вигідно розводити кроликів не повинен цікавити починаючого підприємця. Кролики відомі своїм високим рівнем розмноження і швидким зростанням до віку і ваги, необхідного для реалізації. А доступність корми для кроликів (трава, сіно, зелене листя, зерно та інші злакові, харчові відходи) в поєднанні з невибагливістю догляду збільшують шанси на успіх реалізації пропонованого проекту.

Завдяки короткому терміну вагітності (від 27 до 25 днів), і фізіологічної особливості організму кролиці поєднувати періоди лактації (утворення молока) і кітності (вагітності), самка може принести приплід, який по досягненні зрілого віку, може перевищувати її власну вагу в 50 і більше разів. Великі показники може дати тільки розведення птиці.

Перед відкриттям Ферми необхідно дізнатися всі тонкощі того, як вирощувати кроликів, визначити які саме породи кроликів в плані економічної цінності будуть розлучатися. Класифікація порід (однорідних груп, схожих за біологічними і господарськими ознаками – кольором, вагою, екстер’єру, тривалості життя тощо) виглядає наступним чином:

Таблиця №2

Поділ порід кроликівХарактеристики
по продуктивності1. м’ясні
2. м’ясо-шкурні
3. пухові
по крупності1. великі
2. середні
3. дрібні
4. карликові
вовни1. нормальноволосые
2. довговолосі
3. коротковолосые

Як розвести кроликів, щоб отримати найбільшу віддачу від бізнесу? Співвідношення розведення різних напрямків продуктивності кролів на Фермі буде виглядати наступним чином:

Таблиця №3

Напрям продуктивностіПорода% від загального поголів’я на фермі
м’яснібаран, білий велетень. білий паннон43
м’ясо-шкурнібілка, велике світле срібло, віденський блакитний, російський горностаєвий, каліфорнійський47
пуховібілий пуховий, радянська шиншила10

Розведення даних порід кроликів на Фермі обумовлено їх високою скоростиглістю, плодючістю, спокійною вдачею, материнськими якостями, невимогливим доглядом за ними, та хорошими характеристиками при забої.

Породи кроликів

Важливим моментом у реалізації проекту вибір місця під будівництво Ферми для розведення кроликів і наявність у населеному пункті фахівців по догляду за ними. Якщо таких не виявиться, то слід розпланувати свій час, щоб його вистачило на догляд за всім поголів’ям. Для виконання підсобних робіт спеціальних знань не потрібно, тому працівників, так само, як і тваринників, можна знайти в місцевому відділенні Центру зайнятості населення.

Таким чином буде досягатися мета, що полягає в збільшенні додаткових робочих місць. Крім цього, в окремо взятих регіонах, роботодавцям у таких випадках можуть надаватися різні податкові пільги. Зниження податкових відрахувань і страхових внесків можна добитися також прийняттям на роботу осіб з обмеженими фізичними здібностями 3-ї групи інвалідності, здатними виконувати роботу по догляду за кроликами.

Вік придбаних кроликів, зазначених в Таблиці №3 порід, повинен бути від 2 місяці і старше. Досягнення статевої зрілості самців – 4-6 місяців, кролиць – 3-5 місяців. Перед закупівлею молодняку необхідно подбати про придбання клітин.

Розрахунок площі 1 клітки повинен бути такий, щоб по можливості знизити рухову активність кролика для більшого набору ваги внаслідок уникнення втрати калорій. Достатньо, щоб дорослий кролик міг там вільно повертатися.

До клітин повинні додаватися піддони з пластику для полегшення збирання продуктів життєдіяльності, і ясла для трави і сіна. Не можна використовувати клітини з дном з решітки щоб уникнути травмування лапок кроликів.Клітини не повинні знаходиться поруч з радіаторами центрального опалення, і на протязі, щоб уникнути захворювання звірів і псування хутра на шкірках.

Підстилка в клітинах повинна бути з соломи з колгоспних полів, або сухих тирси, які передбачається брати на найближчих пилорамах. Планується також придбання автоматичних поильных апаратів навісного типу і металевих мисок з кріпленням до клітки для зерно-бобового корму.

Клітки для кроликів

Годування кроликів в домашніх умовах – процес відповідальний. Основне живлення молодняку – це вівсяні пластівці, сіно, комбікорм, і спеціальні суміші для кроликів, які можна купити на оптових базах зоотоварів. Привчати кроликів до нового корму потрібно поетапно, поступово додаючи в старий раціон нові добавки.

Маленьких кроленят, як радять досвідчені кролівники, потрібно спочатку годувати вівсяними пластівцями і комбікормом, а по досягненні статевої зрілості додавати цілісний овес, гречку в сухому вигляді, горох, перловку, ячмінь, пшеницю та інші зернові та бобові культури. При цьому завжди потрібно стежити, щоб в яслах у кроликів було сіно, яке є їхньою основною їжею.

При цьому потрібно обов’язково стежити, щоб сіно не мав хоча б найменший запах цвілі або аміаку, притаманного прелому сену. Також сіно потрібно обов’язково перевірити на присутність у ньому комах. Заражене сіно може призвести до діареї у кроликів, а через короткий час – летального результату.

Питво кроликів – звичайна вода з-під крана (якщо в населеному пункті вона належної якості), відстояна деякий час, або профільтрована. Міняти питво на свіжу воду потрібно кожен день. Кип’ячену воду давати кроликам не рекомендується. Кролики в домашніх умовах п’ють небагато, але завжди потрібно стежити за наявністю води в поїлках.

З 2-місячного віку кроликам можна додавати в їжу деякі овочі, фрукти, і зелену лугову траву – подорожник, конюшина, стебла кульбаби, деревій, кропиву, осот, і деякі інші дикорослі лучні рослини. Траву треба рвати чисту, вдалині від дорого і населених пунктів. Важливо, щоб трава не була мокрою, її потрібно трохи підсушити, перш ніж дати звірам, інакше це може привести до серйозних захворювань шлунково-кишкового тракту.

Раціон кроликів

Починати краще з моркви і некислих яблук, даючи кроликам нову їжу невеликими порціями. З 3-4 місяців можна вводити в раціон капусту, багату клітковиною, буряк, ріпу, турнепс. В обов’язковому порядку в клітці кожного кролика має бути для сточування зубів і поповнення запасу мінералів в організмі. Щоб заохотити кролика або просто пригостити його ласощі можна дати йому сухар білого хліба. Різні вітаміни можна додавати в їжу тільки за рекомендацією ветеринарного лікаря. Передозування вітамінами для звірят набагато гірше, ніж їх нестача.

Також для точки зубів в їжу кроликам можна додати тертий крейду, або просто класти шматочок крейди у миску з їжею. Для цієї ж мети можна давати кроликам гілки плодово-ягідних дерев і чагарників. Крім зубів, такі щоденні процедури позитивно позначаються на нервовій системі звірів, їх травленні і зміцненні кісток. Власне, годування кроликів в домашніх умовах практично не відрізняється від годування при розведенні їх у промислових обсягах.

Прибирання кліток і зміну підстилки потрібно проводити 2-3 рази в тиждень, у хворих особин краще робити це через день. Чистити туалетний пластиковий лоток потрібно кожен день. Кролики дуже охайні, і будуть терпіти до останнього, перш ніж сходити в брудний туалет. Це може привести до захворювань нервової системи, і як наслідок – псування хутра, втрати ваги, і т. д.

Кількість щоденного корму розрахувати просто – кролик ніколи не з’їсть більше, ніж приймає його організм. Якщо до вечора корм залишився в годівниці – потрібно зменшити порцію, якщо до полудня миска буде порожня – навпаки, збільшити. Вчорашній корм потрібно завжди прибирати з клітки. Процедуру годування краще проводити в один і той же час. Незважаючи на здаються складності, вирощування кроликів абсолютно не важко, варто тільки увійти в робочий ритм і звикнути до режиму догляду за звірками.

Аналіз ринку та конкурентного середовища

Економічна криза в країні, введені санкції проти Росії, надали в цілому негативний вплив на м’ясний ринок. Однак, згідно з програмою державної підтримки малого та середнього бізнесу, останнім часом спостерігаються тенденції до збільшення обсягів виробництва м’яса, в тому числі і кролятини. На щастя, це ніяк не позначається на попиті на м’ясо і м’ясні продукти, незважаючи на зростання цін. Крім цього спостерігається навіть значне зниження кількості бажаючих займатися сільським та фермерським господарством.

При цьому більша увага стала приділятися дієтичним і екологічно чистим натуральним продуктам. М’ясо кролика в цьому плані, по своїм смаковим властивостям, відпускною ціною та іншими параметрами практично ідеально підходить для живлення самих вибагливих гурманів.

Російське кролівництво представлено здебільшого (понад 80%) приватними фермерськими господарствами. Причому приблизно 65 % всіх кролиководческих господарств зосереджені в Уральському регіоні, звідки вони постачаються по всій країні. Це робить розведення кроликів в інших регіонах досить прибутковим заняттям.

Дані по розведенню кроликів в нашій країні представлені в Таблиці №4

РегіонЧастка на ринку
Уральський федеральний70%
Північно-Західний10%
Центральний федеральний7%
Приволзький5%

Рівень попиту на кролятину в Росії проаналізовано в Таблиці №5

географічні показникиспоживання (тонн)Кількість кролячих ферм (станом на вересень 2015 р.)
Росія3 700 0001216
Європейська частина3 590 000902
Далекий Схід540 000314
Москва510,6198
Санкт-Петербург277,572

Особлива перевага в короткостроковій і довгостроковій перспективі розведення кролів за оцінками експертів присутній у невеликих фермерських господарств, таких, як Ферма в даному проекті, які завжди зможуть знайти роздрібних і дрібнооптових покупців на свою продукцію.

План по виробництву

Будь-яка ферма для кролів повинні бути належним чином обладнана та мати:

 1. 2-ярусні клітки для кроликів – n штук.
 2. 3-ярусні клітини – n штук.
 3. Окремі клітини для кролиць в період вагітності — n штук.
 4. Ясла для сіна – n штук.
 5. Автоматичні поїлки – n штук.
 6. Гравітаційні бункерні комбикормушки — n штук.
 7. Систему вентиляції.
 8. Систему видалення гною.
 9. Лопати, граблі, вила — n штук.
 10. Відра, лопатки для насипання корми — n штук.

Самостійне виготовлення кліток вимагає спеціальних плотницький і столярних навичок, виготовлення на замовлення буде коштувати в рази більше, ніж придбати готові в спеціалізованих магазинах.

Поїлка і годівниця

Персонал

Штат працівників на Фермі – 6 осіб, які суміщають кілька посад, основні обов’язки яких входить підтримання чистоти і порядку на об’єкті протягом повного робочого дня.

Робітник з догляду, годівлі кроликів, прибирання і ремонту клітин, забійник – 5 людини

Водій – 1 людина

План по маркетингу

Для підвищення попиту на м’ясо кроликів, шкурки, добрива необхідно провести комплекси спеціальних заходів, що формують споживчу думку і стимулюють збільшення попиту. У переважної більшості людей м’ясо кролика асоціюється як ексклюзивний продукт, який важко придбати. Про лікувальні властивості продукту також відомо небагатьом.

Маркетингова стратегія передбачає собою:

 • Проведення рекламних дій місцевих професійних навчальних закладах, які готують майбутніх фахівців для сфери громадського харчування.
 • Створення відповідної інфраструктури та гідних умов праці.
 • Укладення контрактів на поставку продукції з постійними оптовими покупцями.
 • Організація доставки кролячого м’яса на будинок при замовленні від певної ваги м’яса.
 • Створення та просування власного інтернет-ресурсу.

Висновок

Дане дослідження показало, що незважаючи на труднощі реалізації проекту, досить високий ризик, і великі витрати при організації, проект організації бізнесу по розведенню кроликів є високоприбутковим і перспективною справою.

Поради, як зробити клітку своїми руками без особливих витрат

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Волтер Ньюман/ автор статьи

Бізнесмен, громадянин США. Був власником мережі ресторанів в Каліфорнії. Переїхав в Україну 2015 року, запустив бізнес з продажу автомобілів і декілька стартапів. Веду блог biznes-plan.com.ua, де розповідаю все про відкриття своєї справи і відповідаю на запитання читачів.

Сподобалась стаття? Поділись з друзями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: