Як відкрити молочну ферму з нуля

Попит на натуральне сире молоко в Росії перевищує пропозицію. Постійний дефіцит цього продукту є гарною передумовою для відкриття власної молочної ферми. Рентабельність виробництва в деяких регіонах країни досягає 40%, що передбачає окупність молочного бізнесу протягом 2-3 років. Перш ніж розглянути детально бізнес-план молочної ферми, варто дізнатися місце цього продукту в раціоні харчування українців, перспективи розвитку молочного виробництва.

Огляд молочної галузі в країні

Молоко входить в список продуктової безпеки. Це продукт першої необхідності, як і хліб. Але, в Україні  до 2000 року відсоток виробництва цього продукту неухильно падав і тільки до 2015 року намітилося істотне зростання виробництва молока і молочних продуктів.

Сьогодні намічається цікава тенденція — зростає число невеликих молочних ферм, зареєстрованих як малий бізнес. Ці невеликі підприємства обігнали великі сільгосппідприємства за такими показниками як:

збільшення поголів’я молочного стада;збільшення продуктивності молочних корів;збільшення товарності продукції.

Особливо активізувався малий молочний бізнес після введення держпідтримки державної програми «Розвиток молочного тваринництва». Фермери цього напрямку співпрацюють безпосередньо з молочними заводами, третина з них займається реалізацією молока самостійно.

відпочинок

Так як рівень початкових вкладень в бізнес молочного виробництва досить високий, і окупність розрахована на 3-5 років, то фермери повинні орієнтуватися на сучасні технології утримання і годівлі корів, на роботизовано установки і засоби механізації.

Також необхідно продумати в бізнес-плані не тільки виробництво сирого молока, а й в перспективі — його переробку та отримання різної молочної продукції. Для цього безперечно будуть потрібні додаткові інвестиції. При такому малорентабельних бізнесі вкладати інвестиції досить ризиковано. Про те, як правильно скласти грамотний бізнес-план читайте тут .

У всіх країнах практикується державна підтримка розвитку сільськогосподарських підприємств. У Росії така державна допомога підприємцям, зайнятим у виробництві сільгосппродукції теж є.

Підтримка і кредитування молочного виробництва

Бізнес по виробництву молока витратний і вимагає значних інвестицій. Держава надає підтримку виробникам молока по декількох програмах:

субсидія на літр проданого товарного молока. Чи підлягає субсидування молоко тільки вищого гатунку.Субсидування відсотків по кредитах через акредитовані банки.

Відшкодування певної частини витрат по бізнес-проектам. Повернення коштів здійснюється до 40% інвестицій на модернізацію та переобладнання, на закупівлю високопродуктивної худоби — до 50%. Повернення коштів здійснюється не раніше, ніж через 2 роки після запуску проекту по виробництву молока.

Компенсується частина витрат на будівництво об’єктів тваринництва — до 20%, на придбання сільськогосподарської техніки — до 20%.

Приступаючи до роботи над бізнес-проектом виробництва молока, підприємцю необхідно оцінити свої можливості і наявність ресурсів для розвитку. У розробці бізнес-плану важливо ретельно продумати кожен етап. Перший етап в цьому документі — формальна організація бізнесу.

годування корів

Вибираючи організаційно-правову форму підприємства, необхідно відштовхуватися від кількості тварин для молочної ферми. Якщо молочна ферма розрахована на 50 і більше голів, то раціональніше зареєструвати підприємство у вигляді ІП . Для цього необхідно мати статутний капітал, не менше 10000 рублів, схвалений бізнес-план і пакет дозвільних документів від таких організацій як:

 • пожежна інспекція;
 • ветеринарна служба;
 • Росприроднагляду.

Пізніше будуть необхідні ще сертифікати якості на продукцію, яка проходить ветеринарний контроль.

Для організації міні-ферми на 10 голів достатньо зареєструвати фермерське господарство, включаючи в нього членів сім’ї.

Етапи реалізації проекту йдуть за певним алгоритмом:

 • орендування або придбання землі;споруда або реконструкція приміщень для ферм і госпбудівель;
 • закупівля поголів’я молочних корів;
 • пошук збуту продукції.

Купівля ділянки, будівництво ферми

Безумовно, бізнес з виробництва молока починається з пошуку земельної ділянки. Для невеликої ферми потрібна ділянка, площею від 1 тис. М2, на якому буде побудований корівник, річний загін і госпбудівлі для кормів і інвентарю. Оптимальний варіант, коли ділянка буде розташований поруч з природними пасовищами і водоймою.

Приміщення під зміст тварин повинно відповідати вимогам до цих споруд:

 • наявність статі зі стоком для рідких нечистот;
 • оштукатурені і побілені стіни;
 • наявність хорошої вентиляції;
 • облаштування ферми водопроводом, електрикою і системою опалення на холодну пору року.

Купівля тварин

Купівля корів зажадає великих витрат. Для придбання 50 дійних корів потрібно від 4 млн. Рублів і більше, так як середня вартість однієї тварини приблизно40 тис. Гривень.Витрати на придбання тварин різняться в залежності від породи і віку тварин.

Якщо купити замість дійних корів молодняк, то отримання прибутку від ферми відсунеться як мінімум на один рік.

Кращими молочними породами вважаються голштинська, чорно-ряба, холмогорская, голландська. Вони дають найвищі надої і хороше за всіма показниками молоко.

 Необхідне обладнання

Для ферм на 50 голів уже буде потрібно спеціалізоване обладнання:стійла, перегородки, поїлки, охолоджувачі молока, обладнання для пологового відділення і т.д.

Для цього будуть потрібні значні інвестиції. Але витрати окупляться на економії оплати праці найманих робітників і оптимізації основних виробничих процесів. Адже автоматизовані лінії з роздачі корму, напувалки, автоматизація доїння тварин — це прямий шлях до скорочення нераціональних витрат.

обладнання

Хозінвентарь і спецтехніка для ферми теж необхідні. Це в першу чергу стосується транспортних засобів. Необхідний трактор для перевезення кормів і відходів. Навісне обладнання для трактора спрощує заготовку сіна, виконання різних господарських робіт.

Персонал

Кількість найманих працівників буде залежати від обсягу робіт на фермі. Безперечно, необхідні доярки і робочі по догляду за тваринами. На перших порах цілком достатньо чотирьох осіб — двох доярок і двох робітників. З огляду на автоматизацію виробничих процесів, вони можуть працювати позмінно. Питання бухгалтерії і організації каналів збуту потрібно взяти на себе підприємцю. Послуги ветеринара будуть здійснюватися в міру їх необхідності.

персонал

У міру розширення виробництва штат молочної ферми необхідно збільшити. У нього можна включити завідувача фермою, бухгалтера, маркетолога, додаткові одиниці робочих на транспорт і на ферму.

Ветеринарне обслуговування

В постійні витрати включаються витрати на ветеринарні послуги. У рік ветеринарне обслуговування може коштувати до 25 — 70 тис. Гривень. Це необхідні послуги ветеринарного лікаря по лікуванню і профілактиці захворювань вимені, репродуктивних органів, копит. Також доводиться звертатися до ветеринарної служби для проведення контролю якості продукції.

корови

Канали збуту

Одним з найважливіших питань в молочному бізнесі є питання збуту продукції. В період запуску проекту треба знайти джерела реалізації молока і укласти з ними відповідні договори. Це в першу чергу великі переробні підприємства: молокозаводи і молочні комбінати.

Можна організувати і свою реалізацію продукції, поставляючи її на ринок, в дитячі установи, в лікарні, їдальні та в інші організації, які використовують молоко в якості продукту харчування або сировини для переробки.

Варіанти виробництва молочної продукції

Оптимальний варіант виробництва молочної продукції — це випуск пастеризованого молока. Для виробництва цієї продукції необхідно обладнання:

 • танк для зберігання молока;
 • модулі для сухого молока;
 • агрегати для очищення, гомогенізації молока та внесення добавок;
 • сепаратори відцентрові і знежирюють;
 • охолоджувачі;
 • пастеризатор;
 • машини фасувальні;
 • мийки;
 • холодильні камери.

Необхідність в тому чи іншому обладнанні визначається масштабами виробництва. Його вартість може бути різною, залежно від виробника. Для налагодження виробництва крім виробничих приміщень і обладнання необхідні кваліфіковані кадри з утворенням технолога з виробництва молока.

сортування корів

Технологія виробництва молока

Весь процес ділиться на кілька етапів:

 1. молоко очищається в відцентровому сепараторі. У сепараторний машині залишаються вершки, які використовуються як добавка відповідно відсотку жирності.
 2. Після сепарування молоко проходить теплову обробку (пастеризацію), так як це гарантує присутність в ньому сторонніх домішок.
 3. Для того щоб подрібнити краплі жиру в молоці, воно проходить процес гомогенізації, після якого ці краплі стають практично непомітними.
 4. Автоматизована фасування молока, для якої використовуються картонні ємності;

Штампування дати виготовлення та термінів придатності.

Звичайно, для починаючого підприємця освоїти ще один напрямок бізнесу — переробку молока — дуже важко і з фінансового боку і з організаційної. Освоєння такого напряму діяльності можливо на етапі розширення основного виду діяльності — виробництва сирого молока.

Розрахунки витрат, доходів і окупності

Підрахунок рентабельність молочної ферми треба починати з інвестицій. Їх розмір залежить від багатьох факторів. Один з головних — масштаби виробництва. Розглянемо фінансовий план організації молочної ферми на 50 голів.

Реалізація проекту такої ферми може скласти 4-5 млн. Гривень. сюди

входить монтаж ферми площею близько 1000кв. м. Далі слід врахувати вартість підведення різних комунікацій: водопостачання, електрики, опалювальної системи. За середніми розцінками вартість робіт може скласти 50 — 100 тисяч гривень.

Устаткування для молочної ферми — це досить витратна, але необхідна стаття проекту. На неї буде потрібно не менше 1-2 млн. Гривень. Купівля такої спецтехніки як трактор МТЗ-80 і вантажівка типу «Газель» стане в межах 1 млн. Гривень. До трактора необхідно купити навісне обладнання, яке саме по собі коштує досить дорого. Але без нього на молочній фермі не обійтися, так як з його допомогою виконується безліч специфічних і необхідних робіт. На придбання такого обладнання можна додати ще 250 тис. Гривень.

Устаткування для молочної ферми

Закупівля високоудійних корів обійдеться в межах 2 млн. Гривень. Таким чином, загальні інвестиції можуть скласти від 5 до 7 млн. Гривень

Витрати

Далі підраховуємо витрати на утримання тварин і інфраструктури ферми.

 • Зарплата робітникам (чотири людини). Якщо в місяць на кожного в середньому взяти по 15 тис. Гривень, то за рік витрати на зарплату складуть 160 тис. Гривень.Плюс 30% страхові відрахування в ПФР і ФСС, що складе 54 тис. Гривень.
 • Вартість кормів може бути різна. Якщо сіно заготовлюється силами виробництва, то ця стаття витрат набагато знизиться. Але, якщо все корми купувати, то витрати будуть досить відчутними. В середньому, це 1-2 млн. В рік на 50 голів.
 • Витрати на ветеринарну службу – приблизно 50 тис. гривень на рік.
 • Комунальні платежі — 40 тис. Гривень.
 • Інші витрати: ПММ, ремонт приміщення, обладнання та техніки і т.д. На дану статтю треба закласти приблизно 80 тис. Гривень на рік.

Разом, витрати на утримання ферми складуть приблизно 1 400 000 гривень.

Доходи

Доходи від молочної ферми залежать від різних факторів: продуктивності стада, відпускної ціни на молоко, витрат на транспорт для перевезення продукції. Якщо взяти середньорічний надій від кожної корови — 5000 літрів, то від 50 голів варто очікувати 250 000 літрів. Середня вартість одного літра молока в різних регіонах країни може коливатися в великому діапазоні. Якщо взяти середню ціну – 15гривень, то дохід ферми в 50 голів становитиме 2 250 000 гривень.

Таким чином, окупність молочної ферми досить низька і може скласти навіть при гарній постановці справи, не менше 3 — 4 років.

Продаж власної молочної продукції

Розрахунки для ферми в 10 голів

Для міні-ферми на 10 голів всі розрахунки треба поділити на 5, так як попередні розрахунки були виконані для ферми в 50 голів. Тобто інвестиції можуть скласти -1-2 млн. Гривень. Треба мати на увазі, що при таких мінімальних вкладеннях про будівництво ферми не може бути й мови. Оптимальним варіантом буде орендування невеликого пристосованого приміщення, яке необхідно обладнати по мінімуму.

на вулиці

На такий міні-фермі буде переважати ручна праця, але залучати найманих робітників немає сенсу. Таку ферму краще утримувати силами однієї сім’ї. Перспектива розвитку такої ферми досить проблематична. Життєздатність міні-ферми буде залежати від працьовитості і терпіння підприємця.

Фінансова модель молочної ферми

За умови, що продукція даної ферми буде користуватися великим попитом, у такого бізнесу є можливість для розширення. Воно можливо за рахунок збільшення поголів’я у власному стаді, додаткової закупівлі дорослих тварин, спеціального обладнання, а в кінцевому підсумку — будівництва нової ферми.

На закінчення

Розглядаючи актуальність бізнесу молочної ферми в цій статті можна зробити певний висновок. Безперечно, що цей вид підприємництва досить витратний і трудомісткий. Його рентабельність, незважаючи на затребуваність продукції, задоволена низька.

Щоб залучити в цю сферу діяльності зацікавлених людей, держава надає молочному бізнесу фінансову підтримку, про яку було згадано вище. Сьогодні виробництво сирого молока в країні зростає непоганими темпами.

корови 2

Це показник того, що є представники малого бізнесу, яким цікаво займатися в цій сфері виробництва. Тому, впевненим у своїх силах людям, охочим зайнятися цим бізнесом, варто скористатися державною допомогою і спробувати

Рейтинг
( 3 оценки, среднее 1.33 из 5 )
Волтер Ньюман/ автор статьи

Бізнесмен, громадянин США. Був власником мережі ресторанів в Каліфорнії. Переїхав в Україну 2015 року, запустив бізнес з продажу автомобілів і декілька стартапів. Веду блог biznes-plan.com.ua, де розповідаю все про відкриття своєї справи і відповідаю на запитання читачів.

Сподобалась стаття? Поділись з друзями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: