Як відкрити пилораму з нуля, плюси і мінуси бізнесу

Будівельна деревина необхідна завжди, це дає впевненість у тому, що підприємство буде приносити прибуток. Наскільки рентабельною буде пилорама? бізнес-план допоможе визначити ще на стадії розробки проекту. Розмір стартового капіталу, окупність вкладень в чому залежать від обраного для виробництва асортименту пиломатеріалів, вартість деревини у даному районі (залежить від дальності доставки).

Пилорама бізнес-план

Спочатку доход як малої, так і великої лісопилки пропорційний витратам на її облаштування. Головною причиною популярності лісопильного цеху у замовників пиломатеріалів є якість дошки, бруса. Сортність обрізної струганої та іншого виду деревини багато в чому залежить від використаної сировини, умов зберігання, дотримання вологості і температурного режиму в складських приміщеннях.

Сума, яку підприємець готовий витратити на відкриття проекту, впливає на розмах і швидкість розвитку підприємства, популяризації його серед замовників готової продукції. При розробці бізнес-плану лісопилки необхідно дати повну викладку по шляхах реалізації готової продукції. Як відомо, попит народжує пропозиції. Щоб не упустити свого потенційного покупця. Необхідно запропонувати йому всі необхідні пиломатеріали належної якості.

Критерії оцінки деревини, доцільність закладати в проект сканери

Деревина ділиться на кілька категорій. Російський і європейський стандарти мають різні вимоги до якості пиломатеріалів. Сортність дошки визначається припущенням деяких дефектів по кольоровості, наявності невеликих тріщин, сучків, випадаючих сучків, потовщення річних кілець. Російські нормативи більш жорсткі, порівняно з європейськими.

За стандартами вся деревина ділиться на 4 категорії і шлюб.

Вищий сорт

1 категорія товару має вологість 20-22% ± 3%, не має ніяких видимих вад. Колір деревини класу екстра однорідний, ніяких сучків і тріщин на всій площі матеріалу. Ця категорія товару відрізняється високою вартістю та збільшеними типорозмірами. При позначенні широких дощок вищого ґатунку можна побачити назву «експортна», чим і пояснюється ширина, відрізняється від стандартів ГОСТ.

Перший сорт

Деревина класу «А», на відміну від дошки вищої якості, ці можуть мати сучки, що не порушують цілісності виробу, і до 25% торцевих тріщин у співвідношенні з площею зрізу. Головне, щоб вони не відокремлювалися. Тріщинки на сучку і іншому полотні – це причина зниження сортності. Не припустимі відколи й щербини, перепади кольоровості і більш серйозні ураження, такі як гниль.

Дошка 1 сорту

Другий сорт

Дошки категорії «В» можуть мати до 2 сучків на погонний метр. Допустима наявність обзола. Річні кільця у кори більш пухкі, але дошки другого сорту не використовуються в несучих конструкціях. На поверхні зрізів деревини можуть перебувати краплі смоли, плями грибкових уражень (синява, почервоніння).

Дошка 2 сорту

Третій сорт

Вологість дошки категорії «С» не може перевищувати 25 %. Кількість сучків, грибкових уражень, наявність тріщин і смоляних кишень допустимі. Єдине, чого не може бути на дошці третього сорту – це вогнища ураження гнильними збудниками.

Дошка 3 сорту

4-5 сорт або вибраковування?

В цю категорію потрапляють матеріали, що мають усі види пошкоджень, включаючи гниль до 10% від загального обсягу. Критерії вологості до дощок цих категорій не застосовні. Матеріал цих категорій можна використовувати в будівництві, він частіше йде на господарські потреби в якості тимчасового огородження, опалубки, притискного елемента для плівки парника.

Дошка 4-5 сорти

Для того щоб визначити якість майбутнього пиломатеріалу, на великих підприємствах деревообробки використовуються спеціальні лазерні сканери. Дані про внутрішніх пошкодженнях, відхилення по щільності, наявності гнилизни, великого сучка і інших пошкодженнях виводяться на монітор оператора. При відсутності такого обладнання дефекти стають помітними тільки після проведення розпилу. Деякі так і залишаються всередині дошки або бруса. Це окремий випадок, не впливає на загальну оцінку партії товару, в яку буде розподілена така дошка.

При проведенні експерименту, в якому змагалася машина з людиною, комп’ютер виявився більш лояльним. Тому сканер для визначення сорту готової дошки по ГОСТ використовувати не рекомендується. Більшість вад деревини видно неозброєним поглядом. Людина більш точно і швидко визначає якість дошки, її належність до певної категорії.

Придбання сканерів доцільно при облаштуванні лінії обробки деревини в безперервному циклі роботи обладнання і роботи з елітної деревиною, що призначається для виготовлення меблів.

Які вади виявляє сканер

У кожному районі виростання дерев зустрічається певний дефект. Не може бути такого, що з однієї місцевості прийде партія деревини з великою різноманітністю змін внутрішньої будови. Хоча, будь-яке з відхилень може привести до утворення тріщин в процесі сушіння, яка не буде рівномірною.

Внутрішні вади деревини

Косослой – відхилення волокон від паралельного напрямку відносно осі стовбура, погіршує фізичні показники витривалості пиломатеріалів до навантажень, статичного вигину, опору на радіальне розтягнення. Деревина з таким дефектом погано піддається обробці. При сушінні може дати усадку, піддатися жолоблення.

Завилькуватість – волокна під різним кутом відхиляються один від одного, вигадливо переплітаються між собою. Найчастіше страждає комель, але дефект може проявитися на будь-якій ділянці стовбура. Механічна обробка свилеватого ділянки деревини утруднена. Її не можна використовувати для виготовлення фанери, шпону. Рівно розколоти уражену ділянку неможливо, хоча матеріал стає менш стійким до зламу.

Завиток – це дефект вражає зону поруч з сучками, розміри цього викривлення не великі. Залежно від глибини проникнення викривлених волокон, сировина може використовуватися для виготовлення дощок категорій B і C.

Крень – це потовщення річного кільця, що приводить до асиметрії стовбура. У місці деформації стовбура відбувається аномальне ущільнення деревини. Наявність деформації видно без додаткового обладнання.

Увага! Дефекти, пов’язані з зміною напрямку волокон, характерні для листяних порід дерев, а для будівництва використовуються переважно хвойні породи.

Асортимент лісопилки і пилорами

Сортамент – професійний термін деревообробників і будівельників, цим словом позначається ряд продукції одного виду всіх типорозмірів. Особливості кожної категорії пиломатеріалів, можливі типорозміри необхідно знати не тільки виконробів будівельних бригад, але і виробникам. Працюючи за стандартами, заготовлюючи найбільш затребуваним на будівельних майданчиках будівельний матеріал, можна прискорити продаж власної продукції.

Перелік товарів, пропонованих лісопилкою будівельникам:

 • Брус двухкантний – дві сторони прямі, дві опуклі.
 • Брус чистообрізний – сторони прямі, переріз прямокутний.
 • Четирьохкантний брус з обзолом.

Види бруса і дошки

При формуванні бруса певного розміру з стовбура великого діаметру можна виготовити з обрізків:

 • Обапіл – тонка заокруглена дошка з корою.
 • Планка – окоренная декоративна дошка, що імітує при обшивці стін вид дерев’яного зрубу.
 • Необрізна дошка – обзол з обох сторін.
 • Дошка напівобрізна – обзол з одного боку, з іншого краю рівний вертикальний зріз.

Ці матеріали є супутніми, основні – обрізна дошка і брус, вони мають суворо задані розміри. Нестандартна деревина може йти на виготовлення «чвертей», коли стовбур дерева розрізає на 4 рівні частини.

Випуск всіх вищеперелічених груп продукції зробить виробництво практично безвідходним.

Незалежно від масштабів виробництва, його оснащення, всі види пиломатеріалів можна виробляти з найменшими витратами електроенергії і робочого часу, формуючи за один рез два елементи з різних категорій товарів.

Що таке дошка

Дошкою прийнято називати рівна по товщині протягом всієї довжини полотно, ширина якого повинна, як мінімум удвічі перевищувати товщину. Дошка виготовляється з деревини листяних і хвойних порід дерев. Тонкою, дошка з листяного дерева, називається, якщо її товщина не перевищує 32 мм. Соснова або ялинова дошка відноситься до категорії тонких, якщо її товщина ≤ 4 див. Будматеріали цієї категорії використовуються для обшивки, декорування. В якості несучих елементів використовується товста дошка або брус.

Стандартними вважаються дошки 1,2,4,6 метрів завдовжки. Великі розміри дощок затребувані при будівництві заміських будинків, котеджів, вони виготовляються за індивідуальним замовленням. Надання таких послуг вимагає оснащення циркулярною пилкою, встановленої на видовжену, посилену станину.

Поширені пошкодження деревини

Найбільш затребуваними на будівельному ринку є обрізна дошка і брус. Їх якість регламентуються двома ГОСТ 2140-81 і 2486-86. З одного стовбура дерева, при виготовленні дошки можуть вийти матеріали різних сортів, що обумовлено ушкодженнями, новоутвореннями на певній ділянці вихідної сировини.

Втрати сировини при виробництві пиломатеріалів

Серцевина сильно відрізняється по щільності, її не використовують при виготовленні матеріалів класу Екстра і категоріях A, B. Для виготовлення бруса і дощок категорії C цей матеріал використовується.

Гнила деревина може використовуватися в будівництві, не має сенсу витрачати час і електроресурси на її обробку.

Проріст – ділянка деревини, що відрізняється по щільності від іншого полотна, але має неповторний малюнок. Для виготовлення несучих конструкцій не використовується, але може послужити при виготовленні декоративних елементів інтер’єру.

Синява, ця різновид грибкового ураження, не є причиною вибраковування сировини. Після атмосферного просушування матеріал готовий до обробки, після якої його необхідно обробити спеціалізованої просоченням.

Природні тріщини, що мають різноманітне спрямування:

 • Метик.
 • Відсіч.
 • Морозні.
 • Усушка.
 • Поздовжнє, гвинтове, поперечний жолоблення.

Багато дефекти з’являються внаслідок неправильного обробітку, порушення режиму зберігання, відсутності вільної циркуляції повітря, підвищеній вологості. Уникнути втрат сировини і готового товару допоможуть правильно обладнані склади та цехи.

Пилорама: послуги і ринок збуту

Домашня пилорама не обов’язково повинна працювати з великими постачальниками лісу. Для деяких районів, де приватне будівництво не користується особливим попитом, виготовлення бруса, обробної та будівельної дошки – не найвигідніше вкладення. У містах більше затребувані:

 • Брус зі сторонами 60, 50, 40 мм.
 • Рейки з перерізом 25 на 35, 40, 50, 60 мм
 • Налічники і інші елементи дверної коробки.
 • Штапики і рами для вікон.
 • Дерев’яні двері.
 • Віконні рами.

Затребувані види деревини

В якості точки збуту цих матеріалів можна використовувати будівельні мережеві магазини такі як «Метрика», «Вимос», в яких рейки та інші пиломатеріали запитують. Договору на постійні поставки будівельних матеріалів будуть взаємовигідними. Товар місцевого виробництва дешевше за рахунок прямих поставок, зниження транспортних витрат.

Віконні рами і дверне полотно не завжди вигідно виготовляти під реалізацію. У приватному будівництві розмір віконних і дверних прорізів часто відрізняється від типорозмірів, прийнятих для будинків типової забудови. Відрізняються вікна та двері по висоті та ширині і в міських будинках сталінської забудови. Заміну старих рам, дверних косяків краще виготовляти на замовлення, що передбачає хорошу рекламу в соціальних мережах, магазинах торгують схожими товарами.

Для виготовлення рейок, бруса, дверного полотна, віконних рам досить деревини стандартної вологості, переобладнаного в майстерню гаража, висувний металевої станини із зафіксованою циркулярною пилкою і столярного верстата. Цього нехитрого обладнання достатньо для отримання початкового доходу, який поступово дозволить придбати власну сушильну камеру, фрезер і інші необхідні верстати. Так проста пилорама може перерости в деревообробний цех.

Пилорама, як постачальник сировини для виробництва

Перед відкриттям пилорами необхідно «промацати» ринок збуту, вивчити затребуваність послуг потенційних партнерів, яким необхідно деревне сировину для виготовлення продукції. Можна пошукати замовників пиломатеріалів і в сусідніх районах. При наявності постійних замовників зі стабільним виробництвом меблів, піддонів, палет, настилів, ящиків для зберігання сільськогосподарської продукції, можна планувати власний дохід від співпраці.

Поставка дошки з пилорами для виробництва палет

Гарантом виконання домовленостей є складений, частково або повністю проплачений, договір на поставку сировини певного виду, вологості, категорії. Враховуючи розміри дощок, використовувані замовником, можна спростити завантаження, відправлення, доставку матеріалу.

Для цього необхідно просто нарізати дошки в розмір, для чого буде потрібно торцующее обладнання. Особливість сосни полягає в тому, що крона її знаходиться високо, значить, велика частина стовбура придатна для виготовлення матеріалів категорії А. Та і верхню частину можна використовувати для матеріалу того ж якості, вирізавши сучкуваті ділянки. Часу на обробку піде більше, але і матеріал вийде більш високої якості, що вигідно і постачальника і замовника.

Додатковий дохід пилорами або як трансформувати шлюб в дорогі ексклюзивні вироби

найдорожчий матеріал з пилорами – це обрізна дошка. Для подорожчання його можна використовувати рейсмус, тоді вийде струганная дошка, що не має недоліки, відхилення за розміром. Для виробництва дерев’яних меблів, декоративних інтер’єрних прикрас підійде выбракованная із-за внутрішньої деформації деревина. Її можна продати на вироби майстрам-умільцям або обробити на фрезерному верстаті, поставивши програму багатошарової різання за допомогою ЧПУ.

При роботі з будівельними організаціями додаток обладнання лісопилки столярним або фрезерним верстатом теж не буде зайвим. При індивідуальному будівництві люди хочуть отримати оригінальний вигляд будинку. Для цього будуть потрібні:

 • Балясини для ганку.
 • Налічники і різьблені віконниці на вікна.
 • Коник на дах.
 • Флюгер у вигляді півня або вимпела.
 • Облямівки для фронтону.

Різьблені наличники на вікна

Ще більше прикрас з деревини потрібно для облаштування альтанок, прикраси саду.

Для того щоб елементи збігалися за розміром з вимогами замовника їх деколи доводиться зрощувати. Для цього будуть потрібні:

 • Шипорізний верстат.
 • Клеемаз.
 • Прес.

Це обладнання поділяється на автоматичне та напівавтоматичне. При необхідності постійних поставок дощок, перевищують стандартну довжину (6 метрів), доцільно оснастити пилораму автоматичною лінією безперервної склеювання матеріалів.

Вартість пилорами

найдешевша пилорама — виробництво зі статутним капіталом ≈ 10 000 грн., цілком життєздатна, якщо не вимагати від неї великої віддачі. Для її облаштування потрібно тільки електрична пила циркулярна, встановлена на металевій станині, навіси для зберігання сировини і готової продукції.

Невеликі партії товару (малої довжини) можна доставляти на точки збуту або замовнику на причепі легкового автомобіля. Для доставки стандартних дощок потрібно бортовий автомобіль типу «сам вантажу – сам везу», названий у народі «фіскарс». Цей автомобіль просто не замінимо в лісі при навантаженні і вивантаженні колод на території виробництва.

Навантажувач "фіскарс"

Деревина – матеріал важкий. Для його попереднього розкрою потрібно ручна бензопила. При самостійній заготівлі колод для пилорами потрібно ще й гілкоріз (спеціалізована бензопила з подовженою шиною і специфічним нахилом ріжучих елементів).

Чому залежить вартість активів пилорами

Вкладення в придбання верстатів, робочих інструментів, транспортних засобів, приміщень для цехів і складів повинні бути виправдані протягом перших 3-5 років з дня запуску виробничих потужностей. Активи, з точки зору бухгалтерського обліку, майно, що приносить дохід — засоби виробництва. У разі банкрутства підприємства вони забезпечують закриття фінансових зобов’язань перед кредиторами, увольняемыми працівниками при ліквідації підприємства.

Для отримання максимального прибутку, на стадії планування необхідно закласти в проект тільки найнеобхідніше обладнання. Список повинен складатися після того, як визначено сортимент пиломатеріалів, які будуть випускатися. Вивчення сегмента ринку по деревообробці в районі розташування підприємства та прилеглих до нього територій допоможе в правильному плануванні фінансових вкладень. Тільки рентабельне підприємство може розраховувати на інвестиції, кредитування, державну фінансову підтримку.

Пилорама - обладнання

Правильно складений бізнес-план пилорами може зробити її процвітаючою за рахунок придбання нового потужного, точного, безпечного устаткування.Враховуючи те, що більшість відхилень у розмірах пиломатеріали одержують через людського фактора, то доцільніше робити пилораму автоматичної або напівавтоматичної. Механізація процесів робить цех більш дорогим, але і окупність буде вище за рахунок зниження забракованих виробів і витрат на оплату праці некваліфікованих робітників.

Аналіз ринку

Зіставлення цін на аналогічний товар, який планується випускати, дозволить визначити дохід з кожного кубометра деревини. Це буде відображено в фінансової частини бізнес-плану.

Проведення аналізу ринку обмежується рамками того району, в якому буде відкрито пилорама. Питання, на які необхідно відповісти при проведенні досліджень:

 • Перспективи розвитку виробництва.
 • Доступність і вартість сировини (його якість).
 • Вартість готового матеріалу.
 • Відсутність конкурентів, штучно занижують ціну.
 • Кількість конкуруючих фірм, якість їх продукції.
 • Середній заробіток, що працюють в галузі людей.
 • Рентабельність.

Приміщення пилорами

Одним з пунктів додаткових витрат можуть стати погані дороги. Витрати на ремонт техніки та перевитрата палива при перевезенні роблять товар більш дорогим для споживача – це необхідно врахувати при проведенні попереднього узгодження з потенційними замовниками та підприємствами, що торгують будівельними матеріалами.

Маркетинговий план

Цей розділ бізнес-плану є своєрідною рекламою проекту. У ньому докладно розписуються наступні пункти:

 • Загальна інформація про компанії.
 • Цілі і завдання.
 • Напрямок діяльності.
 • Асортимент продукції з детальним її описом.
 • Цільова аудиторія, основні споживачі, замовники.
 • Ціноутворення вартості продукції.
 • Прогнозування витрат на виробництво.
 • Способи просування товарів.
 • Шляхи збуту.
 • Залучення інвестицій.
 • Необхідність додаткового фінансування проекту.
 • Очікуваний термін окупності вкладень.
Маркетинговий план необхідний для того, щоб переконати інвесторів, кредиторів у доцільності їх вкладень, цільове використання наданих фінансових коштів. Основний упор в цьому розділі робиться на шляху реалізації готової продукції, використання різних рекламних засобів просування товару, акцій, гнучких і накопичувальних знижок для постійних і оптових замовників.

Виробничий план

Виробничий план включає в себе календарне розклад проведення підготовчих етапів, що передують запуску підприємства. Тут визначаються приблизні терміни:

 • Реєстрації ТОВ або ІП.
 • Проведення підготовчих і ремонтних робіт в приміщеннях майбутніх цехів, складів.
 • Поставки обладнання.
 • Установки.
 • Найму робочого колективу.
 • Першої поставки сировини.
Увага! Для відкриття лісопилки не вимагається ліцензування діяльності. Для цього роду діяльності реєстрація товариства з обмеженою відповідальністю дає більше переваг.

Організаційний план

Цей розділ бізнес-плану визначає організаційні моменти, такі як:

 • список обладнання.
 • штат – кількість робочих одиниць (посади).
 • характеристики приміщення і його метраж.
 • режим роботи.
 • оплата праці (погодинна або відрядна).

Тартак вимагає потужної електромережі, вихідний матеріал та готова продукція вимагають певних умов зберігання, відходи виробництва повинні утилізуватися так, щоб це не завдавало шкоди природі. Підтвердженням безпеки виробництва є дозвіл на проведення зазначеного у документації види діяльності:

 • Санітарно-епідеміологічної станції.
 • Пожежної інспекції.
 • Комітету з охорони праці.

Приміщення критою пилорами

Фінансовий розділ

Повний перелік витрат на придбання обладнання, партії сировини, щомісячну заробітну плату колективу, відрахування в пенсійний фонд і податкову службу, платежі за кредитом. Кожна з категорій витрат (для наочності) оформляється у вигляді таблиці.

Підготовчі роботи і разові витрати

Збір пакету документів, юридичний супровід реєстрації ТОВ55 000 грн.
Придбання офісної техніки, встановлення камер відеоспостереження112 000 грн.
Ремонт складських приміщень, цеху, установка припливної вентиляції200 000 грн.
Закупівля сировини1 000 000 грн.
Разом: 1 367 000 грн.

Обладнання для обробки 500 м3 деревини

НазваКількість шт.Вартість в грн.
верстат круглопильний1998 000
пилорама стрічкова1143 000
Верстат багатопильний1200 000
Разом: 1 341 000 грн.

Заробітна плата

посадаокладКол-во робочих одиницьОплата за місяцьОплата за рік
рамщик20 000480 000960 000
заточник15 000115 000180 000
різноробочі17 000585 0001 020 000
бухгалтер350013 50042 000
керуючий15 000115 000180 000
Разом: 2 382 000

Для невеликого підприємства постійної присутності бухгалтера не потрібно. Його можна взяти на суміщення або найняти за договором аутсорсингу. Символічною можна вважати і заробітну плату керівника – власника бізнесу. Йому на перших порах доведеться суміщати посади менеджера з кадрів, адміністратора, діловода, оператора відділу постачання і збуту.

Ця таблиця вже в наступному фінансовому році може стати вдвічі, а то і втричі довше, але це залежить від інтенсивності розвитку бізнесу, затребуваності товару.

У цьому ж розділі вказуються щомісячні відрахування з:

 • Кредитом.
 • Оплаті оренди.
 • Податками.
 • Комунальних платежах.
 • Придбання витратних матеріалів, запчастин.

Після заповнення всіх рядків в таблицях, витрати підрахувати стає простіше. Залишається порівняти їх з реалістичними цифрами передбачуваного доходу, щоб визначити наскільки буде рентабельним виробництво.

Як відкрити стрічкову пилораму

Аналіз та страхування ризиків

Ризиків у деревообробного виробництва багато, до них можна віднести:

 • Поломку обладнання.
 • Загоряння сировини або готової продукції.
 • Псування товару при транспортуванні сторонніми організаціями.
 • Аварійна ситуація за участі власного автомобіля компанії.
 • Недоотримання запланованого доходу.

Ці і багато інші ризики втрат страхують державні органи страхування бізнесу.

До складання всіх розділів бізнес-плану необхідно підійти серйозно. Кожен пункт цього документа необхідне для об’єктивної оцінки доцільності відкриття пилорами в даному районі. Маркетинговий, виробничий, організаційний плани можна взагалі зробити покроковим керівництвом до дії. Пунктуальність – ввічливість королів і керівників вищої ланки управлінського апарату.

Огляд діючої пилорами

https://youtu.be/TH-YXtYxjAM

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Волтер Ньюман/ автор статьи

Бізнесмен, громадянин США. Був власником мережі ресторанів в Каліфорнії. Переїхав в Україну 2015 року, запустив бізнес з продажу автомобілів і декілька стартапів. Веду блог biznes-plan.com.ua, де розповідаю все про відкриття своєї справи і відповідаю на запитання читачів.

Сподобалась стаття? Поділись з друзями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: