Як скласти бізнес-план похоронного бюро, з чого почати ритуальний бізнес

Завершення земного шляху — це той аспект, який неможливо запланувати, тому бізнес-план похоронного бюро буде мати кілька приблизних значень:

 • Окупності.
 • Доходу.
 • Рентабельності.

Продуманий план по охопленню всіх необхідних населенню послуг може виявитися нерентабельним, якщо нічого не робити самостійно. Люди, в більшості своїй, не згодні переплачувати посередникам навіть у настільки трагічної ситуації.

Бізнес-план похоронного бюро

Рентабельність похоронного бізнесу безпосередньо залежить від того, скільки люди готові витратити на проводи дорогого їм людину в останній путь, конкуренції в цьому сегменті ринку, готовності бюро надати свої послуги рідним покійного після похорону, а не тільки під час проведення неминучого ритуалу.

Фінансовий розділ

Найбільш цікавий для інвесторів розділ бізнес-плану – це фінансовий. У ньому необхідно зробити розкладку по наступним пунктам:

 • Джерела початкового фінансування.
 • Фінансові припущення сторонніх організацій.
 • Ключові фінансові показники.
 • Графік ROI (зростання витрат, валового і чистого прибутку).
 • Розрахунок середнього показника прибутку бюро на підставі аналізу статистики смертності за попередні 5 років.
 • Прогноз грошових потоків.
 • Балансовий прогноз.

До фінансових пропозицій належать знижені ставки по сплаті податку. Проставляється приблизна або точна сума оплат, і дати їх внесення. При кредитуванні бізнесу банками, в цьому розділі плану вказується і зниження відсотків за платежами. Сюди ж включаються витрати на оренду і ремонт приміщень, обладнання, щомісячний оклад співробітників, поточний ремонт транспортних засобів, придбання витратних матеріалів та бензину для їх доставки, придбання організаційної (офісної) техніки, витратних матеріалів.

Як відкрити ритуальне агентство

Вибір місця для бюро ритуальних послуг

Враховуючи розміри населеного пункту, вибрати приміщення для контори, в якій можна замовити послуги, пов’язаний з нею магазин, автопарк можна в різних районах, що обумовлено розташуванням міських моргів, кладовищ. Відсутність товарів, що нагадують про нещастя і ділове участь працівника – найкраща атмосфера для конструктивного діалогу. Тому для облаштування бюро достатньо комп’ютера, каталогів або просто прайс-листів на товари і послуги.

За умови, що в місті всього один морг, то місце положення магазину трун, вінків, похоронної одягу та інших специфічних товарів має бути поблизу. Відділ архітектури міста, селища при плануванні моргу вже врахував всі нюанси:

 • Віддаленість від шкіл, дитячих садів.
 • Розважально-розважальних комплексів.
 • Місць громадського харчування.
 • Об’їзні шляхи у напрямку до цвинтарів, міную центральні дороги.

В якому місці розташувати ритуальне агентство

Державні органи матеріальної підтримки населення при похороні надають родичам матеріальну підтримку в організації похорону. Незалежно від того, пенсійний фонд, відділ соціального захисту населення нараховує виплати, відвідування центрального відділення «Пошти Росії» замовникам похоронних послуг не уникнути.

Виходячи з вищесказаного, контора повинна знаходитися в безпосередній близькості від будівлі поштамту, або в ньому ж. Підвальні та напівпідвальні приміщення не можуть використовуватися, як експозиційні, в яких представлені зразки або товари, які можуть доставлятися безпосередньо в морг або на цвинтарі автомобілем компанії.

З ким необхідно укласти договори про співпрацю

У великих містах, де ринок ритуальних послуг перенасичений, ритуальний бізнес більше схожий на змагання по швидкості реакції. У невеликих поселеннях доходи у жителів більш скромні, що позначиться і на суми витрат на поховання, відповідно, та на доходи похоронного бюро. Але конкуренція тут не так висока. Для надання комплексної допомоги населенню необхідно підтримувати постійний контакт з:

 • Медичними установами.
 • Адміністрацією діючих кладовищ.
 • Відділом ЗАГС.
 • Органами соціальної підтримки, пенсійним фондом.
 • Трунарями.
 • Автопарком.
 • Виробниками вінків, кошиків з штучними квітами, лампадок, ритуального одягу і взуття.
 • Точками громадського харчування, мають бенкетний зал із строгим інтер’єром.

Банкетний зал для поминок

Для більшості цих організацій ці контакти є взаємовигідними, тому доплачувати за них не доведеться.

При бажанні охопити своїми послугами населення невеликого містечка і прилеглого до нього району, достатньо залишити свої координати у відділеннях реанімації, кардіології, приймального спокою та довідкового бюро.

Люди більше довіряють державним установам і тим, кого рекомендують співробітники лікарень швидкої допомоги.

Для транспортування трупів потрібно бортовий автомобіль. Для перевезення труни на цвинтар необхідний автобус з люком на задній стінці. Найчастіше цьому критерію відповідають ПАЗ, КАВЗ, ЛИАЗ. Салони автобусів цих марок легко переробити під настільки специфічні послуги, звільнивши середину і розгорнувши крісла для проводжаючих до труни. Враховуючи метаморфозу, якої зазнає транспортний засіб, договір краще укласти довгостроковий.

Тісний контакт з адміністрацією кладовища спрощує процес виділення місця під поховання.

Винятком може стати сума шляхових витрат кур’єра, особисто подбирающего місця у відповідності з побажаннями замовника.

При наявності на кладовищі бригади, риючої могили «на громадських засадах» за цілком реальну винагороду, їх можна і потрібно задіяти. При відсутності працівників, які надають послуги за гроші, а не за натуральний продукт, бригаду необхідно створити.

Враховуючи менталітет цвинтарних працівників і настійні прохання замовників, пом’янути їх покійного, а уникнути ситуації перетину цих двох груп людей неможливо, особливу увагу потрібно приділити підбору кадрів. Непитущі люди адекватно оцінюють свою працю, вони не стануть штучно занижувати вартість своїх послуг. Тим більше, підривати бізнес, виконуючи роботи за оплату повз каси підприємства. Відрядна оплата або достойний оклад – це вирішувати підприємцю. Але кожен працівник повинен бути зацікавлений в розвитку підприємства, хай і в збиток сьогочасної особистої вигоди.

Контакт з поліклініками відділом ЗАГС дозволяють багато питань вирішити одним телефонним дзвінком. Тоді посланець або родичі покійного будуть мати можливість не вистоювати в черзі, а просто прийдуть і заберуть документи.

Як правильно оформити похоронний бізнес

Складання бізнес-плану похоронного бюро необхідно для того, щоб визначити рентабельність підприємства, залучення інвестицій, державних дотацій. Доцільність відкриття підприємства – це невелика дещиця в чаші успіху. Складових у ефективно працює, приносить прибуток справи багато більше, ніж може здатися на перший погляд.

Страшенним ворогом будь-якого бізнесу є неправильно обрана система оподаткування. Незважаючи на те, що ліцензування похоронного бізнесу скасовано в 2004 році, реєстрацію його в податкових органах ніхто не скасовував, відповідно, податки доведеться платити. Існує декілька схем оплати, яку з них вибрати, підкаже юрист. Його послугами можна скористатися для прискорення процедури реєстрації, складання відповідного пакету документів.

Оформлення ритуального бізнесу

Особливості оподаткування

З чого почати ритуальний бізнес? Насамперед з офіційного оформлення своєї діяльності, щоб уникнути непорозумінь з контролюючими органами. Рекомендується реєструвати ритуальний бізнес як суспільство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Форма індивідуального підприємництва не підходить для цього роду діяльності. Відповідно, пакет документів буде дещо відрізнятися. У нього входять:

 • Бізнес-план.
 • Календар проведення робіт до офіційного відкриття бізнесу.
 • Статут організації.
 • Розробка трудового договору.
 • Проект трудової угоди.
 • Статистика смертності в обслуговуваному районі.
 • Аналіз ринку та діяльності потенційних постачальників і каналів поставок.

Все це необхідно для зіставлення витрат і прогнозованого прибутку.

При подачі документів на реєстрацію ритуального агентства необхідно вказати обрану систему оподаткування. При відсутності відповідної помітки, автоматично підприємство буде сплачувати податки за стандартною схемою, що вкрай невигідно для малого і середнього бізнесу. Виправити цю помилку можна, але на це піде час і гроші.

Для того, щоб оплачувати процентну ставку з доходу, потрібен суворий бухгалтерський облік, значить, доведеться вводити в штат ще, як мінімум, одну робочу одиницю – бухгалтера. При виборі спрощеної системи оподаткування три основних податку, що сплачуються щомісяця, будуть замінені одним, який і платити доведеться тільки 1 раз в квартал.

Для різних регіонів діють дві основні системи оподаткування за спрощеною схемою.В одних регіонах сума становить 6% з чистого доходу, в інших вона варіюється в межах від 5 до 15%. На процентну ставку впливає специфіка району. Незалежно від того, що проплати проводяться 4 рази на рік, фінансова звітність здається тільки один раз в кінці календарного року.

Особливості оподаткування

УСН (спрощений податок) більш зручний для працюючих за договорами з підприємствами, що надають товари під реалізацію, оренду транспортних засобів, майстерень і обладнання для виготовлення трун, пам’ятників, фотографій та інших супутніх товарів.

Для підприємств, що мають власний автопарк, столярні майстерні, цеху складання трун і обробки гранітних плит, виробництва надгробків з гранітної крихти, ковальській майстерні та інших об’єднаних підприємств більш вигідний ЕНВД. Його особливість у тому, що підприємець вносить фіксовану суму. Вона складається з розрахунку задіяних інструментів виробництва верстатів, автотранспортних засобів. Враховується при її складанні і метраж, займаної цехами, площі.

Необхідні приміщення та місця їх розташування

Як правило, морги знаходяться у відомстві охорони здоров’я. Вони оснащені всім необхідним, там діють свої розцінки. З поверненням традиції відспівування, неможливістю та недоцільністю виїзду на цвинтарі всіх, хто прийшов попрощатися, необхідний спеціальний зал. Його можна орендувати на час прощання. Це в невеликих моргах блокує традиційний хід видачі тіл інших покійних.

Щоб уникнути ексцесів, розклад проведення ритуалів встановлює морг. Регламентуючи час відспівування, прощання, відправлення з території автобусів вдасться уникнути очікування наступних похорону. Це спрощує взаємодію з конкуруючими фірмами. Так само при під’їзді до кладовища автобуси не будуть заважати один одному.

Відсутність можливості відспівування в залі моргу можна заповнити за рахунок спеціального постаменту при вході на кладовище. У цього рішення є деяка перевага – на свіжому повітрі непритомність трапляються рідше. При встановленні місця прощання в зоні видимості доглядача, адміністратора, у разі нездужання відвідувача працівники цвинтаря зможуть надати першу допомогу.

Зал для відспівування

Проводити ритуал відспівування безпосередньо біля місця поховання не рекомендується, тому що місця для нових могил розподіляються в безпосередній близькості один від одного.

Для транспортування тіла померлого з дому до моргу необхідна спеціалізована машина, з відкидними бортами. Щоб уникнути прикрого непорозуміння, коли автомобіль в морози відмовляється заводитися, потрібно теплий бокс. Автобус теж краще ставити в теплому гаражі. При відсутності такої можливості необхідно продумати електропідігрів на території автопарку. Чим більше парк, тим більшою буде його територія. Для підтримання техніки у робочому стані потрібно власний механік.

Бригада для викопування могил може базуватися на території, що обслуговується кладовища. Невеликий штат компанії не обов’язково «роздувати». Деякі функції працівники можуть поєднувати, якщо їх фронт робіт обмежений загальним місцем. Копати могили можуть люди, які виготовляють опалубки для могил і їх установку.

Додаткові послуги, що надаються бюро

В день похорону самим необхідним атрибутом є труну. Більшість родичів під фразою гідні похорон передбачають дотримання всіх традицій. Багато хто вважає, що труну повинен бути не просто дорогим, але і ексклюзивним. Такі труни повинні бути в наявності, так само як і дубові. Їх можна привести на замовлення, тому як обробка елітної й міцної деревини вимагає спеціального дорогого обладнання.

Елітні труни

Більш затребуваними є труни зі звичайної деревини, обшиті тканиною. Від її якості залежить вартість готового виробу і його зовнішній вигляд. Стандартні домовини виготовляються швидко, якщо в наявності є всі види матеріалів, столярний інструмент або деревообробні верстати, такі як рейсмус і торцювання, меблевий степлер. Чому крім готових трун, в наявності мають бути матеріали для їх виготовлення? Високими і товстими бувають не тільки люди, а й покійники. Габарити гробу залежать від цих параметрів.

Труни з матерчатою оббивкою діляться на дві категорії, одні оббиваються зсередини і зовні, по друге матерія використовується тільки для зовнішньої оббивки. Є ще й третій вид трун, вони відносяться до економ класу. Вони виготовляються з обпаленої дошки. Прикрасою є мереживо для оббивки краю самого гробу, на його кришці, при похованні православного, зазвичай красується хрест з нержавіючої сталі. Такі ж хрести можуть бути і на оббитих оксамитом або червоною тканиною кришці.

Труни з тканини

Оптимальне розміщення майстерні — поблизу від магазину, де передбачається їх продаж. Якщо такої можливості немає, то виготовлятися вони можуть на будь-якому деревообробному підприємстві, бо доставкою необхідних товарів в морг так само займаються працівники бюро. Витрати на транспортування можна скоротити, орендувавши приміщення під майстерні максимально близько до моргу. Дальня доставка може істотно скоротити доходи, якщо вартість товарів знаходиться на єдиному рівні з конкурентами.

В малих населених пунктах 200-300 гривень різниці в розцінках можуть стати для підприємця фатальними.

При неможливості з похоронами встановити пам’ятник, необхідний хрест. За старовинними традиціями він виготовляється з деревини. Враховуючи погодні умови, особливо, якщо поховання проводиться взимку, доцільніше запропонувати родичам покійного пофарбований, захищений від вологи, хрест. Великим попитом користуються хрести з обвалуванням кам’яною крихтою.

Ритуальні хрести

Необхідно виготовити табличку з прізвищем, іменем, по батькові покійного, датами його народження і смерті. Є два швидких варіанти: паперовий заламінований носій, гравірування на табличці з нержавіючої сталі. Тимчасова табличка стандартного для кладовища зразка може бути виготовлена методом термодруку. Тоді могила жодного дня не залишиться без фотографії.

Досить витратне виробництво фото на емалі. Тому простіше надавати послугу у великого виробника, який шляхом укладення договору з Поштою Росії охоплює практично всі населені пункти. Є у цієї послуги один недолік, з кожного відділення замовлення відправляються на центральний поштамт, а виконавцю фото відправляються тільки один раз в місяць. Можна стати посередником між клієнтом і виробником чи замовником та поштою. В якості оплати за оформлення замовлення стануть відсотки за оптове замовлення.

Ще один важливий атрибут похорону — ритуальний вінок. Виробництво ритуальних вінків може стати ще одним джерелом доходу, якщо продавати їх оптовими партіями інших похоронним агентствам.

Критерії підбору персоналу

Великий штат продавців, операторів, складають кошторис витрат на поховання, не потрібен. Найбільш доцільно підібрати фахівців, здатних поєднувати кілька спеціальностей.

Продавець магазину може шити подушки, мереживні накидки, головні хустки, одяг для поховання, збирати вінки і композиції з штучних квітів, наносити на траурні стрічки написи за допомогою трафаретів.

Фахівець бюро, що працює на комп’ютері, додатково може виконувати обов’язки бухгалтера, ламінувати тимчасові траурні таблички. За наявності домовленості зі студією, готової друкувати зображення на емалі за зразком, надісланим через інтернет, необхідно вміння оператора ПК працювати в програмі фотошоп.

Водії, установники пам’яток, заливщики опалубок можуть поєднувати свої прямі обов’язки з риттям могил. Вони ж можуть здійснювати доставку трупа в морг. Єдиною вимогою до персоналу, общающемуся з родичами покійного, є тактовність у спілкуванні.

Ритуальний пам'ятник

Аналіз та страхування ризиків

Дохід від похоронного бізнесу може бути невеликим і значним, але він буде постійним, поки еліксир безсмертя не знайдено. Незатребуваним похоронний бізнес бути не може, ризики з цього боку мінімальні. Складніше уникнути стихійних лих, підпалів, крадіжки, навмисної псування майна конкурентами або недоброзичливцями.

Головна страховка – це заходи захисту будівель офісу, магазину міцними запорами, відеоспостереженням, датчиками руху, предающими сигнал на пульт позавідомчої охорони. Не можна виключити того, що пошкодження товару, інвентарю станеться. Відшкодування повного або часткового збитку можуть дати тільки страхові компанії, якщо злий умисел не був підтверджений.

Рейтинг
( 1 оценка, среднее 5 из 5 )
Волтер Ньюман/ автор статьи

Бізнесмен, громадянин США. Був власником мережі ресторанів в Каліфорнії. Переїхав в Україну 2015 року, запустив бізнес з продажу автомобілів і декілька стартапів. Веду блог biznes-plan.com.ua, де розповідаю все про відкриття своєї справи і відповідаю на запитання читачів.

Сподобалась стаття? Поділись з друзями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: