Тепличний бізнес від А до Я для початківців і професіоналів

Тепличний бізнес являє собою поширений спосіб заробітку. Щоб «зелена» справа була прибутковим, його потрібно грамотно організувати. З чого починається такий бізнес і які нюанси варто враховувати при його організації буде розказано в нашій сьогоднішній статті.

Як скласти бізнес-план

Бізнес-план тепличного господарства повинен включати в себе кілька розділів і підрозділів. Завдяки їм при створенні свого бізнесу можна врахувати всі найбільш важливі аспекти і правильно організувати роботу. Варіанти оформлення даного документа можна безкоштовно скачати на спеціалізованих ресурсах. Також зразок заповнення кожного пункту плану можна подивитися на будь-якому тематичному сайті.

При правильно складеному плані початківець або досвідчений бізнесмен може розраховувати на інвестиції і швидкий пошук партнерів для початку своєї справи. Давайте розглянемо всі необхідні розділи такого документа.

Резюме діяльності

Бізнес-план теплиці в обов’язковому порядку повинен включати резюме, в якому описана діяльність господарства. Почати необхідно саме з цього розділу, так як тут наводиться короткий опис усієї роботи.

У розділі необхідно вказати, на чому буде робитися акцент при вирощуванні культур. Також в цьому пункті вказується обрана організаційно-правова форма роботи теплиці. По суті, в цьому підрозділі описується ідея бізнесу і його формат реалізації.

Описуємо бізнес

У цьому пункті слід докладно описати всі об’єкти, які будуть складати тепличний комплекс. Тут наводиться опис, а також схеми майбутніх будівель і зводяться інженерно-технологічних комунікацій. Також в цьому розділі виконується розрахунок споживання води, електроенергії, газу та опалення. Тут також необхідно вказати, яке обладнання планується використовувати (особливо якщо теплиця буде працювати і взимку).

Описуємо продукцію і послуги

Теплиці як бізнес створюються з метою вирощування певної сільськогосподарської продукції, а також її подальшої реалізації в роздріб або оптом. У цьому розділі необхідно вказати, що буде виростати в теплиці, і яким чином планується збут виробленої продукції. Також тут варто відзначити, що саме культури потрібно вирощувати. Наприклад, можна використовувати традиційний або інноваційний (гідропоніка і т. д.) Метод.

Аналізуємо ринок

Щоб зрозуміти, наскільки тепличне господарство як бізнес буде прибутковим в конкретному регіоні, необхідно провести аналіз ринку. Перш за все, слід вказати, що домашній бізнес планується як районний, обласний або регіональний.

Також потрібно проаналізувати, що вигідно вирощувати в конкретній місцевості. Парник може використовуватися для того, щоб вирощувати овочі, квіти, ягоди і т. д. Причому окупність в кожному випадку буде різна.

У цьому розділі слід вказати плюси і мінуси господарювання в конкретній місцевості, а також перспективи розвитку бізнесу в обраному напрямку. Це дозволить підприємцю правильно визначити свою роботу, щоб незабаром вийти в нуль і почати отримувати прибуток від тепличного господарства.

Складаємо план збуту

Проект по запуску тепличного бізнесу повинен обов’язково включати в себе план збуту. Тут необхідно продумати, яким чином буде виконуватися реалізація товару. Потрібно заздалегідь укласти домовленості з покупцями. В їх ролі можуть виступати як роздрібні споживачі, так і оптовики (магазини, супермаркети та інші контрагенти).

Фінансовий і інвестиційний план

Бізнес-план теплиці з вирощування овочів або інших культур повинен включати в себе такі розділи, як інвестиційний та фінансові план. Ці підрозділи допоможуть зрозуміти, чи вигідний такий бізнес в конкретному регіоні.

Щоб вести вигідний бізнес, необхідно грамотно скласти фінансовий план. У ньому враховуються всі можливі витрати і доходи, а також інші показники. Тут необхідно правильно спрогнозувати витрати та прибуток, щоб оцінити рентабельність всієї справи.

Витрати за рік будуть ділитися на 3 категорії:

 • одноразові. Здійснюються один раз. Вони потрібні, щоб відкрити тепличний вид бізнесу. Це можуть бути покупка або будівництво парника, проведення інженерних комунікацій і т. д .;
 • постійні. Виникають на постійній основі. До них відносяться витрати на оплату комунальних послуг, виплати заробітної плати найманому персоналу і т. д .;
 • змінні. Це витрати, які виникають періодично (наприклад, ремонт теплиці, закупівля добрив і т. д.).

Інвестиційний план відображає схему інвестицій і вкладень на певному етапі розвитку «зеленої» справи. Наприклад, найпершим вкладенням стане парник. На його будівництво або покупку потрібен стартовий капітал. Також необхідно витратитися на оформлення бізнесу в державних структурах, підключення всіх споруд до комунікацій і т. д.

Надалі, коли на цій справі можна вже заробити, варто подумати про розширення і виході на новий рівень. Інвестиції слід включити в поточні витрати, які будуть виникати в певний період розвитку бізнесу. Їх виникнення повинні передувати певні умови (наприклад, стабільність роботи, високий прибуток і т. д.).

Як розрахувати витрати

Теплиця як бізнес, рентабельність якої залежить від багатьох факторів, може бути як прибутковою, так і не дуже. Щоб визначити, наскільки така затія буде успішною, потрібно розрахувати приблизний дохід і визначити витрати. Якщо витрати будуть протягом певного часу домінувати, то такий бізнес можна вважати збитковим.

Щоб парниковий комплекс став прибутковим, потрібно на етапі його організації правильно оцінити розмір витрат. При розрахунку майбутніх витрат необхідно враховувати наступні моменти:

 • витрати на покупку парника. Така споруда можна побудувати самостійно. Однак не завжди такий варіант буде вигідніше. Пов’язано це з тим, що будівництво може спричинити за собою непередбачені витрати;
 • скільки парників потрібно для ведення господарства;
 • витрати на оформлення бізнесу;
 • яке сучасне обладнання слід встановити;
 • оплата комунальних платежів;
 • виплата заробітної плати найманому персоналу;
 • закупівля насіння і розсади для вирощування рослини, а також добрив і засобів захисту посадок від хвороб і шкідників.

Це перелік основних витрат. Але в ході створення парникового господарства можуть з’явитися непередбачені витрати. Про це необхідно знати і завжди мати кошти про запас.

Відео: як заробити на вирощуванні овочів в теплицях

З цього відео ви дізнаєтеся, як займатися тепличним бізнесом і розбагатіти.

Вибір теплиці

Збираючись організовувати парниковий бізнес, необхідно на самому початку визначитися з тим, які теплиці вам потрібні. Вибір споруди безпосередньо залежить від того, вирощуванням яких культур підприємець планує займатися. На сьогоднішній день існує два типи споруди подібного роду:

 • літні. Вони використовуються тільки в теплий період року. Підходять для вирощування більшості овочевих і ягідних культур;
 • зимові або цілорічні. Дозволяють вирощувати екзотичні культури навіть взимку в Сибіру та інших суворих регіонах нашої країни.

Варто відзначити, що зимова теплиця як бізнес більш вигідна, ніж літня. Пов’язано це з тим, що вона дозволяє вести бізнес круглий рік без сезонних простоїв.

Вибір культури і складання плану

Вирощувати в теплиці можна овочі, квіти, ягідні і екзотичні культури, а також гриби. Який напрям краще вибрати безпосередньо залежить від того, який продукт найбільш затребуваний в конкретному регіоні. За рентабельністю найчастіше лідирують квіти і гриби, а також екзотичні для місцевості культури.

Щоб домогтися успіху у вирощуванні тієї чи іншої культури, необхідно скласти відповідний план. Рекомендується використовувати комбіновану схему вирощування культур, яка підбирається на підставі специфіки клімату конкретної місцевості. В цьому випадку план вирощування може мати наступний вигляд:

 • весна — вирощування квітів;
 • початок літа — висадка помідорів;
 • друга половина літа — посадка огірків;
 • зима — вирощування зелені.

Можна підбирати і інші схеми посадки культур, які будуть відповідати вашим бажанням і затребуваності ринку.

На який дохід розраховувати і які ризики існують

Дохід, який буде приносити парник, залежить від багатьох чинників. Тому розраховувати прибуток потрібно для кожного окремого випадку. При правильній організації теплиці почнуть приносити перший прибуток уже через кілька місяців.

Щоб правильно все розрахувати при складанні бізнес-плану, слід враховувати можливі ризики, характерні для цієї сфери діяльності:

 • вибір культур для вирощування. Отримана продукція повинна бути затребувана в вашому регіоні;
 • збут продукції. Через різних термінів зберігання сільськогосподарську продукцію потрібно не складувати, а відразу ж поставляти контрагентам;
 • при цілорічному вирощуванні рослин в витрати слід закладати можливість підвищення тарифів на комунальні послуги;
 • особливості реєстрації бізнесу і багато іншого.

Якщо ці ризики не врахувати, «зелена» справа може виявитися збитковим.

Реєстрація бізнесу

Оформлення тепличного господарства обов’язково. Таку діяльність можна зареєструвати такий спосіб:

 • середня теплиця. Реєстрація ІП не потрібна, однак необхідна наявність ІПН і ОГРН. Оформлення здійснюється в податкову службу;
 • велике господарство. Реєстрація здійснюється в формі ІП або ТОВ. Останній варіант обійдеться дорожче. Він має низку мінусів. Тому краще всього оформляти ВП. Для цього до відповідних держорганів потрібно подати необхідні документи. Список паперів наведено на тематичному ресурсі.

Як бачимо, тепличне господарство не найпростіший у плані організації бізнес. Для успіху тут необхідно враховувати багато факторів, які можуть вплинути на його рентабельність. Тому перед початком своєї  «зеленої» справи потрібно грамотно скласти бізнес-план.

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Волтер Ньюман/ автор статьи

Бізнесмен, громадянин США. Був власником мережі ресторанів в Каліфорнії. Переїхав в Україну 2015 року, запустив бізнес з продажу автомобілів і декілька стартапів. Веду блог biznes-plan.com.ua, де розповідаю все про відкриття своєї справи і відповідаю на запитання читачів.

Сподобалась стаття? Поділись з друзями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: