Історія успіху і коротка біографія Джоан Роулінг

Насправді її звати Джо. Але перед випуском першої книги про юного чарівника Гаррі Поттера видавці попросили вказати на обкладинці лише ініціали J. K. Rowling. На їхню думку, чоловічу аудиторію могла відлякати книга, написана жінкою. Але після того, як історія про хлопчика зі шрамом з школи магії та чаклунства Хогвартс розійшлася багатомільйонним тиражем і стала бестселером, всім стало не до статевої приналежності автора — читачі чекали продовження.

Пише Роулінг з самого дитинства. В інтерв’ю вона часто розповідає, що першу казку про містера Кролика і міс Бджолу написала в 5 років на прохання молодшої сестри. Уже в початковій школі Роулінг зрозуміла, що її улюблені предмети — література і англійська мова, і вчителі це теж зрозуміли: її перші оповідання зачитували перед усім класом, дозволяючи відчувати себе особливою. Проте, Роулінг росла сором’язливою, а однокласники запам’ятали її як дівчину, яка живе в світі фантазій і постійно записує щось у свій зошит.

Складне дитинство і шлях до успіху

Коли Джо було 15, її мама захворіла на розсіяний склероз. Після 10 років боротьби з хворобою Джоан-Енн Роулінг померла. Ця трагедія наклала великий відбиток на письменницю.

Найбільше я шкодую про те, що моя мама так і не дізналася, що я стала письменницею. Я ніколи їй не розповідала про Гаррі Поттера, але він би їй обов’язково сподобався, — розповідала Роулінг в інтерв’ю Опрі Уїнфрі.

Після смерті матері Джоан вирішила почати життя з чистого аркуша і поїхала викладати англійську в Португалію, де познайомилася зі своїм першим чоловіком. Через рік після одруження у них народилася дочка Джесіка, а через кілька місяців чоловік вигнав Роулінг з дому з немовлям на руках.

Без грошей, без роботи, без сім’ї, Роулінг повернулася до Британії. Зі своїм батьком вона не спілкувалася зі смерті матері, з рідних — тільки молодша сестра Ді. Поки що нікому не відома Роулінг в буквальному сенсі досягла дна: жила на допомогу в £ 70, якої ледь вистачало на оплату крихітної квартири і найдешевшу їжу.

Я вважала себе найбільшою невдахою, яку знала, — описує свою тодішню життя Роулінг.

Розлучення спричинло за собою затяжну депресію, яка, до речі, втілилася в образі дементорів — істот з казкової всесвіту Поттера, які витягують душу і щасливі емоції з людей. В інтерв’ю The Telegraph в 2006 році Роулінг зізналася, що смерть і страх смерті — це ключ до книг про Гаррі Поттера: історія починається зі смерті батьків головного героя і триває непереборним бажанням Волан-де-Морта стати безсмертним.

Гонорари

За приблизними підрахунками, сьогодні Роулінг заробляє £ 77 в хвилину (приблизно $ 120).

Вона отримує дохід не тільки за рахунок продажу авторських прав на серію книг, але і від цілого ряду інших комерційних підприємств, так чи інакше пов’язаних з Поттером: авторські гонорари за фільми, доходи від випуску продукції з зображенням створених нею героїв, доходи від мерчандайзингу.

В цілому письменниця заробила на пригодах мага £ 545 млн. (понад $ 1 млрд.) — у два рази більше, ніж Джон Р. Р. Толкін на історії про хоббітів. Тому складно повірити, що аванс за першу книгу про хлопчика-чарівника «Гаррі Поттер і філософський камінь», яка була відкинута видавцями 12 разів, склав всього £ 1500 (трохи більше $ 2300).

Bloomsbury надрукувало книгу тільки тому, що перший розділ прочитала 8-річна дочка глави видавництва Аліса Ньютон і відразу ж зажадала у батька продовження.

Для недавно розведеної письменниці, яка жила з однорічною донькою на допомогу, це була перемога. Редактор рукопису, правда, доброзичливо порадив Роулінг знайти роботу, тому що «дитячі книги більше не продаються». Перший тираж «Гаррі Поттера і філософського каменя» — всього 1000 примірників, причому 500 книг видавництво безкоштовно розіслало по бібліотеках. Але цього вистачило, щоб роман визнали «найкращою дитячою книгою року» в Великобританії. Права на американське видання роману купили на аукціоні за $ 100 000.

Роулінг зосередилася на продовженні історії про Поттера і до 2004 року стала найбагатшою жінкою Великобританії.

Дії книг Роулінг відбуваються у вигаданому світі, який так сильно нагадує реальний: добро тут далеко не завжди перемагає зло. Може, в цьому секрет шаленої популярності Поттера і серед дітей, і серед дорослих.

Книги змітають з полиць. Тираж останньої розкуповували з безпрецедентною в історії книговидання швидкістю — 7000 примірників в хвилину. У 2011 році це дозволило Роулінг стати першим в світі жінкою-автором, яка заробила $ 1 млрд на своїй творчості.

З тих пір вона не з’являлася в списку мільярдерів — через свою велику благодійну діяльність та податкову політику Великобританії. Проте, Роулінг зайняла 84-й рядок списку найбільш високооплачуваних знаменитостей в 2014-му, за рік до цього — 93-е місце в рейтингу найвпливовіших жінок світу, і 7-й рядок у рейтингу найбільш високооплачуваних письменників в 2015 році.

З виходу першої книги про Гаррі Поттера пройшло 18 років. Книги того видання, випущені в твердій палітурці накладом 1000 примірників, тепер продаються за ціною більш ніж $ 30 000. За цей час Роулінг написала ще 9 книг про чарівний світ. Серія стала найбільш продаваною в історії, поступившись лише Біблії, а знята по ній кінофраншиза — другий за світовими зборами ($ 7,723 млрд за 8 фільмів) після світу супергероїв Marvel ($ 8,783 млрд за 12 фільмів). Бренд «Гаррі Поттер» оцінюється в $ 15 млрд. Також Роулінг продовжує заробляти на продажах електронної версії книги, права на яку є тільки у сайту Pottermore.com, належить письменниці і відкритого в 2012 році (за перший місяць роботи він приніс $ 4 млн). Там автор спілкується з шанувальниками серії і викладає нові факти про книги у вільний доступ. Вона, до речі, залишається єдиною з письменників, хто відвоював права у видавництва на продаж електронної версії своєї книги.

У 2012-му Роулінг випустила роман, розрахований на підліткову та дорослу аудиторію, — «Випадкова вакансія» (книга стала головним бестселером-2012 в США в категорії «художня література в м’якій обкладинці»). Аванс за неї склав $ 8 млн. За перші три дні продажу книги перевищили мільйон екземплярів. BBC викупила права на екранізацію серіалу за мотивами «Випадкової вакансії», перший сезон якого вийшов в прокат в лютому 2015 року. Трохи пізніше під псевдонімом Роберт Гелбрейт вийшли два романи про детектива Кормороне Страйк — «Поклик зозулі» і «Шовкопряд». І, незважаючи на те, що перед виходом другого детектива правда авторства відкрилася, Роулінг пообіцяла продовжити публікуватися під чоловічим ім’ям.

Благодійна діяльність

Левову частку свого гонорару Роулінг віддає на благодійні проекти. У 1990-х вона працювала секретарем в дослідницькому відділі «Міжнародної амністії» в Лондоні, де вперше зіткнулася з біженцями з країн третього світу. Ця робота наклала серйозний відбиток на подальше життя Роулінг, саме тоді у неї і з’явилася ідея роману про Поттера.

У 2000 році вона заснувала фонд Volant Charitable Trust, який бореться з бідністю. Фонд фінансує різні організації, які допомагають дітям і неповним сім’ям, а також займаються дослідженнями розсіяного склерозу.

Дві книги продовження всесвіту Гаррі Поттера — «Фантастичні звірі і де їх шукати» і «Квідич від давнини до наших днів» — принесли більше £ 15,7 млн ​​іншому благодійному фонду «Розрядка сміху», який також займається проблемами бідності.

У 2005 році Роулінг спільно з депутатом Європарламенту Еммою Ніколсон заснувала Children’s High Level Group, який пізніше перейменували в Lumos. Фонд займається тим, щоб створити прийнятні умови для життя і розвитку дітей по всьому світу.

Для залучення коштів у Lumos в 2007 році Роулінг виставила на аукціоні одну з семи рукописних копій «Казок Барда Бідла» (неодноразово згадуються в «поттеріані»), яка пішла з молотка за £ 1,95 млн (покупцем був онлайн-рітейлер Amazon.com ) і стала однією з найдорожчих книг в історії. Роулінг пожертвувала всі засоби, виручені з продажу книги — близько £ 19 млн.

31 липня 2015 року Роулінг виповнилося 50 років. Вона написала сценарій до екранізації книги «Фантастичні звірі і де їх шукати». У 2015 році вийшла нова книга — «Кар’єра зла».

Вже через кілька годин після оголошення про новий твір книга очолила список популярних замовлень на сайті Amazon. Також стало відомо, що детективні романи Роулінг ляжуть в основу серіалу для телеканалу BBC One.

У своїй промові перед випускниками Гарвардського університету в 2008 році Роулінг розповіла про те, що не завжди все виходить з першої спроби:

Найбільшим моїм страхом в вашому віці була не бідність, але потерпіти невдачу. Не потрібно боятися невдач — вони неминучі. Неможливо жити і не програвати, хіба що ви живете настільки обережно, що, по суті, і не живете зовсім — в цьому випадку ви свідомо зазнаєте невдачі.

Рейтинг
( 1 оценка, среднее 5 из 5 )
Волтер Ньюман/ автор статьи

Бізнесмен, громадянин США. Був власником мережі ресторанів в Каліфорнії. Переїхав в Україну 2015 року, запустив бізнес з продажу автомобілів і декілька стартапів. Веду блог biznes-plan.com.ua, де розповідаю все про відкриття своєї справи і відповідаю на запитання читачів.

Сподобалась стаття? Поділись з друзями: